Sayfalar

13 Mayıs 2018 Pazar

Tez Yazımında Zotero Kullanımı

Kaynakça Yönetim Programı
Zotero is a free, easy-to-use tool to help you collect, organize, cite, and share research

Zotero Nedir?


Zotero'yu 

Zotero Kullanmanın Faydaları:


  • Zaman tasarrufu ve pratiklik


Bitirme tezimi yazarken en zorlandığım şey dipnot düşmekti. Kaynakçayı düzenlemem de bir o kadar uzun sürmüştü. Benim yöntemim şöyleydi; dipnot düşmem gereken bir yerde işareti koyup aşağıya iki kelime ve sayfa numarasıyla belirtiyordum daha sonra mola verdiğimde ya da bitirdiğimde ya da kafa olarak uygun olduğumda tekrar başa dönüp dipnotları olması gerektiği gibi tamamlıyordum. Bu da uzun ve dağınık bir işti. Kaynakçayı ise zaten en son düzenliyordum. Yüksek lisansımın ders döneminde yazdığım makalelerde de böyle yaptım hep. Hatta bazen unutmamam gereken notları ve kaynak bilgileri bir kağıda yazıyordum kaynakçaya düşerken kağıttan faydalanıyordum. Kağıtları kaybedip aradığım günler az değildir.


  • Uyarlanabilirlik

Zotero sayesinde kütüphanenize eklemiş olduğunuz kaynakları lazım olduğunda bir tıkla metninize dipnot olarak ekleyebiliyorsunuz. Kullandığınız kaynakların bilgilerini elle girmek zorunda olmamanız da ayrı bir güzellik. Bunun için chrome eklentisini kullanıyorum ben. Daha sonra kullandığınız dipnotları bir dakika bile sürmeden kaynakça haline getirebiliyorsunuz. Hem de istediğiniz formatta. En güzel taraflarından birisi de bu. Makale ve tez yazarken bence harcanan zamanı yarı yarıya olmasa da oldukça azaltacak bir program.

  • Kullanım ve Erişim 
Zotero'ya internet sitesi üzerinden giriş yaparak çalışmalarınızı her yerde görebiliyorsunuz. Programın ücretsiz versiyonu için size verilen alan 300 mb.


Zotero masaüstü uygulamasını buradan indirerek Microsoft Word ile beraber kullanmaya başlayabilirsiniz.
Araçlar>eklentiler sekmesinden "Zotero Word for Windows Integration" başlığı altından iki uygulamayı bağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda Chrome eklentisini de google'ın ve amazon'un kitap sayfalarından kaynakça bilgisi çekmek için kullanıyorum. Chrome eklentisini bu linkten indirebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder